Littelfuse 0230004.DRT1W
0230004.DRT1W picture photo
Mfg. Part Number
0230004.DRT1W
Brief Description
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG
Datasheet Download
0230004.DRT1W.pdf
Availability of 0230004.DRT1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230004.DRT1W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230004.DRT1W
Internal Part NumberEIS-0230004.DRT1W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating4A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t148
ApprovalscUL, METI
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0256 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230004.DRT1W
Related Links023000, 0230004.DRT1W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230004.DRT1W Details Description
Related parts for 0230004.DRT1W
FIXED IND 10UH 220MA 1.62 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 2POS KEY-Y datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MICROPHONE PRE-AMP 6-WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 12 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
HDM 5SAPR100F260O K datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf