Littelfuse 03256.25VXP
03256.25VXP picture photo
Mfg. Part Number
03256.25VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03256.25VXP.pdf
Availability of 03256.25VXP
QUANTITY
03256.25VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03256.25VXP
Internal Part NumberEIS-03256.25VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t60.4
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0346 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03256.25VXP
Related Links03256, 03256.25VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03256.25VXP Details Description
Related parts for 03256.25VXP
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG 17POS .100 SINGLE VER H datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf