AVX Corporation 04023J1R7BBWTR
04023J1R7BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R7BBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.7PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R7BBWTR.pdf
Availability of 04023J1R7BBWTR
QUANTITY
04023J1R7BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R7BBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R7BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R7BBWTR
Related Links04023J1, 04023J1R7BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R7BBWTR Details Description
Related parts for 04023J1R7BBWTR
JACK SCREW SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 200MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
FILTER SAW 2.450GHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf