AVX Corporation 04025C221KAT2A
04025C221KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C221KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C221KAT2A.pdf
Availability of 04025C221KAT2A
QUANTITY
04025C221KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C221KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C221KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C221KAT2A
Related Links04025C2, 04025C221KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C221KAT2A Details Description
Related parts for 04025C221KAT2A
AC/DC CNVRTR 5V 24V 5V 15V 350W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 3/8"X 36YD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
DIES VERSAKRIMP CONFINED 4 AWG datasheet.pdf
RES 1.86K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 299POS MALE GOLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 4 PORT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf