AVX Corporation 04025C471MAT2A
04025C471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C471MAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C471MAT2A.pdf
Availability of 04025C471MAT2A
QUANTITY
04025C471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C471MAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C471MAT2A
Related Links04025C4, 04025C471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C471MAT2A Details Description
Related parts for 04025C471MAT2A
TAPE FILAMENT 18MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
5 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 43 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 700MA TO92-3 datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf