AVX Corporation 06035U1R3BAT2A
06035U1R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U1R3BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U1R3BAT2A.pdf
Availability of 06035U1R3BAT2A
QUANTITY
06035U1R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U1R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U1R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U1R3BAT2A
Related Links06035U1, 06035U1R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U1R3BAT2A Details Description
Related parts for 06035U1R3BAT2A
TRANS 2PNP 50V 0.5A 6SMT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 280MA SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf