AVX Corporation 08055C103ZAT4T
08055C103ZAT4T picture photo
Mfg. Part Number
08055C103ZAT4T
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103ZAT4T.pdf
Availability of 08055C103ZAT4T
QUANTITY
08055C103ZAT4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103ZAT4T
Internal Part NumberEIS-08055C103ZAT4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103ZAT4T
Related Links08055C1, 08055C103ZAT4T Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103ZAT4T Details Description
Related parts for 08055C103ZAT4T
CONN SPRING CONT 48 POS .217 SMD datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 280MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 12VDC datasheet.pdf
15P M SC 'C' FILT 180PF AWG 20 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf