AVX Corporation 08055C563KAT2A
08055C563KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C563KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C563KAT2A.pdf
Availability of 08055C563KAT2A
QUANTITY
08055C563KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C563KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C563KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C563KAT2A
Related Links08055C5, 08055C563KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C563KAT2A Details Description
Related parts for 08055C563KAT2A
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 150' datasheet.pdf
ANT GPS SV VHF 137-150MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 25MA 8MSOP datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST FAILSAFE SOT-26 datasheet.pdf
OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf