Littelfuse 0HEV030.ZXISO
0HEV030.ZXISO picture photo
Mfg. Part Number
0HEV030.ZXISO
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE HEV LC 450VDC 30A CARTRIDGE
Datasheet Download
0HEV030.ZXISO.pdf
Availability of 0HEV030.ZXISO
QUANTITY
0HEV030.ZXISO Order Process
Ship out your order
Specifications of 0HEV030.ZXISO
Internal Part NumberEIS-0HEV030.ZXISO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package240
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesHEV
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Response Time-
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t993
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.406" Dia x 1.492" L (10.30mm x 37.90mm)
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0HEV030.ZXISO
Related Links0HEV03, 0HEV030.ZXISO Datasheet, Littelfuse Distributor
0HEV030.ZXISO Details Description
Related parts for 0HEV030.ZXISO
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 190MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V datasheet.pdf
RES 220 OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-6" CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 203MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 40POS DUAL SMD datasheet.pdf