Bel Fuse Inc. 0ZCJ0050AF2E
0ZCJ0050AF2E picture photo
Mfg. Part Number
0ZCJ0050AF2E
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESTTBLE 0.50A 24V CHIP 1206
Datasheet Download
0ZCJ0050AF2E.pdf
Availability of 0ZCJ0050AF2E
QUANTITY
0ZCJ0050AF2E Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCJ0050AF2E
Internal Part NumberEIS-0ZCJ0050AF2E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSMT Low Profile PTC Resettable Fuses
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCJ
PackagingDigi-Reel®
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 0.750 Ohm
Time to Trip0.1s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCJ0050AF2E
Related Links0ZCJ00, 0ZCJ0050AF2E Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCJ0050AF2E Details Description
Related parts for 0ZCJ0050AF2E
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf