Panasonic Electronic Components 10SEQP270M
10SEQP270M picture photo
Mfg. Part Number
10SEQP270M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
10SEQP270M.pdf
Availability of 10SEQP270M
QUANTITY
10SEQP270M Order Process
Ship out your order
Specifications of 10SEQP270M
Internal Part NumberEIS-10SEQP270M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEQP
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10SEQP270M
Related Links10SEQ, 10SEQP270M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
10SEQP270M Details Description
Related parts for 10SEQP270M
FIXED IND 47UH 275MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.1A 85.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 02CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.62OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf