Bourns Inc. 1130-151K-RC
1130-151K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-151K-RC
Brief Description
FIXED IND 150UH 5.5A 64 MOHM TH
Datasheet Download
1130-151K-RC.pdf
Availability of 1130-151K-RC
QUANTITY
1130-151K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-151K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-151K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherModel 1130 Series Multiple Changes Nov/2012
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating5.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)64 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-151K-RC
Related Links1130-1, 1130-151K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-151K-RC Details Description
Related parts for 1130-151K-RC
IGBT 600V 75A 300W TO247 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 RED,RED,YLW DIFF datasheet.pdf
YAGI DIRECTIONAL ANTENNA 15 DBI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 10W DO213AB datasheet.pdf