3M 153216-2000-RB-WB
153216-2000-RB-WB picture photo
Mfg. Part Number
153216-2000-RB-WB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
153216-2000-RB-WB.pdf
Availability of 153216-2000-RB-WB
QUANTITY
153216-2000-RB-WB Order Process
Ship out your order
Specifications of 153216-2000-RB-WB
Internal Part NumberEIS-153216-2000-RB-WB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1532
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153216-2000-RB-WB
Related Links153216-2, 153216-2000-RB-WB Datasheet, 3M Distributor
153216-2000-RB-WB Details Description
Related parts for 153216-2000-RB-WB
SOLDERING TIPS datasheet.pdf
MODULE AC CONTROL 1600V ECO-PAC1 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 6.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 24POS datasheet.pdf