3M 155226-2300-RA
155226-2300-RA picture photo
Mfg. Part Number
155226-2300-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
2MM LATCH/EJECT HEADER 26 CONTAC
Datasheet Download
155226-2300-RA.pdf
Availability of 155226-2300-RA
QUANTITY
155226-2300-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 155226-2300-RA
Internal Part NumberEIS-155226-2300-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1552
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155226-2300-RA
Related Links155226-, 155226-2300-RA Datasheet, 3M Distributor
155226-2300-RA Details Description
Related parts for 155226-2300-RA
EVAL MODULE FOR THS5661 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 3.5A SOT223 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MICRO TIM BU-CONTACT datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf