| Internal Part Number | EIS-1590WEEBK | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| 3D Model | 1590EE.dwg1590EE.(igs, stp) | |
| Family | Boxes | |
| Series | 1590W | |
| Container Type | Box | |
| Size / Dimension | 7.882" L x 4.732" W (200.20mm x 120.19mm) | |
| Height | 3.327" (84.51mm) | |
| Area (L x W) | 37.3" (241cm) | |
| Color | Black | |
| Thickness | 0.089" (2.26mm) | |