Cornell Dubilier Electronics 160184K400L-F
160184K400L-F picture photo
Mfg. Part Number
160184K400L-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
160184K400L-F.pdf
Availability of 160184K400L-F
QUANTITY
160184K400L-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160184K400L-F
Internal Part NumberEIS-160184K400L-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160184K400L-F
Related Links160184, 160184K400L-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160184K400L-F Details Description
Related parts for 160184K400L-F
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V datasheet.pdf
CONN SPD SPR 14-16 AWG #8 .182 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 340 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC PWR MNGMT QUAD LNB QFN4040-20 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf