API Delevan 1812-123J
1812-123J picture photo
Mfg. Part Number
1812-123J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
1812-123J.pdf
Availability of 1812-123J
QUANTITY
1812-123J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812-123J
Internal Part NumberEIS-1812-123J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating317mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812-123J
Related Links1812, 1812-123J Datasheet, API Delevan Distributor
1812-123J Details Description
Related parts for 1812-123J
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40H/AE40G/HDP40H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.05A 28.6 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 8POS 2.54 datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf