AVX Corporation 1812CA221JAJ1A
1812CA221JAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CA221JAJ1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA221JAJ1A.pdf
Availability of 1812CA221JAJ1A
QUANTITY
1812CA221JAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA221JAJ1A
Internal Part NumberEIS-1812CA221JAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA221JAJ1A
Related Links1812CA2, 1812CA221JAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA221JAJ1A Details Description
Related parts for 1812CA221JAJ1A
MOSFET N-CH 20V 2.9A CHIPFET datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 30 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf