Rubycon 200LEX2.2MEFC6.3X11
200LEX2.2MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
200LEX2.2MEFC6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LEX2.2MEFC6.3X11.pdf
Availability of 200LEX2.2MEFC6.3X11
QUANTITY
200LEX2.2MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LEX2.2MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-200LEX2.2MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLEX Series Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLEX
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LEX2.2MEFC6.3X11
Related Links200LEX2.2, 200LEX2.2MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
200LEX2.2MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 200LEX2.2MEFC6.3X11
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL TIN datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .120/.197" datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CAP ONLY LUER LOK 10/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf