Bourns Inc. 2100LL-821-H-RC
2100LL-821-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100LL-821-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 1.6A 257 MOHM TH
Datasheet Download
2100LL-821-H-RC.pdf
Availability of 2100LL-821-H-RC
QUANTITY
2100LL-821-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100LL-821-H-RC
Internal Part NumberEIS-2100LL-821-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2100LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance820µH
Tolerance±15%
Current Rating1.6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)257 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100LL-821-H-RC
Related Links2100LL-, 2100LL-821-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100LL-821-H-RC Details Description
Related parts for 2100LL-821-H-RC
IDC CABLE - MSD26K/MC26G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PROGRAM ADJ RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf