Johanson Technology Inc. 251R14S270FV4T
251R14S270FV4T picture photo
Mfg. Part Number
251R14S270FV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
251R14S270FV4T.pdf
Availability of 251R14S270FV4T
QUANTITY
251R14S270FV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R14S270FV4T
Internal Part NumberEIS-251R14S270FV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R14S270FV4T
Related Links251R14S, 251R14S270FV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R14S270FV4T Details Description
Related parts for 251R14S270FV4T
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 52MM datasheet.pdf
EXPANSION KIT datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf