Aries Electronics, Inc. 32-C182-11
32-C182-11 picture photo
Mfg. Part Number
32-C182-11
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C182-11.pdf
Availability of 32-C182-11
QUANTITY
32-C182-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C182-11
Internal Part NumberEIS-32-C182-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C182-11
Related Links32-C1, 32-C182-11 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C182-11 Details Description
Related parts for 32-C182-11
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 3.5H 150MA 98 OHM CHAS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf