Bourns Inc. 3214W-1-500E
3214W-1-500E picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-500E
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-500E.pdf
Availability of 3214W-1-500E
QUANTITY
3214W-1-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-500E
Internal Part NumberEIS-3214W-1-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-500E
Related Links3214W-, 3214W-1-500E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-500E Details Description
Related parts for 3214W-1-500E
CONN HEADER 8POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR PNP DIFF 2M RADIAL PLAST datasheet.pdf
BCL-4516 datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
HP3009, 2NC + 1NO BBM, 2.4 IN SH datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CONN FEMALE 16POS GOLD WIRE WRAP datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf