Bourns Inc. 3223W-1-100
3223W-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3223W-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3223W-1-100.pdf
Availability of 3223W-1-100
QUANTITY
3223W-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3223W-1-100
Internal Part NumberEIS-3223W-1-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3223 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.154" x 0.125" Face x 0.164" H (3.90mm x 3.18mm x 4.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3223W-1-100
Related Links3223W, 3223W-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3223W-1-100 Details Description
Related parts for 3223W-1-100
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 12.83MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf