Bourns Inc. 3310P-001-105L
3310P-001-105L picture photo
Mfg. Part Number
3310P-001-105L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310P-001-105L.pdf
Availability of 3310P-001-105L
QUANTITY
3310P-001-105L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310P-001-105L
Internal Part NumberEIS-3310P-001-105L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310P-001-105L
Related Links3310P-0, 3310P-001-105L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310P-001-105L Details Description
Related parts for 3310P-001-105L
IGBT 600V 14A 38W DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 100NS 32DIP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIAC 600V 30A TO3P datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYST-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOD523 datasheet.pdf