Bourns Inc. 3314G-1-501E
3314G-1-501E picture photo
Mfg. Part Number
3314G-1-501E
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314G-1-501E.pdf
Availability of 3314G-1-501E
QUANTITY
3314G-1-501E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314G-1-501E
Internal Part NumberEIS-3314G-1-501E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314G-1-501E
Related Links3314G-, 3314G-1-501E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314G-1-501E Details Description
Related parts for 3314G-1-501E
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY 12" N MALE-RPSMA MALE datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf