AVX Corporation 3640WC103KAT9A
3640WC103KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640WC103KAT9A
Brief Description
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 3640
Datasheet Download
3640WC103KAT9A.pdf
Availability of 3640WC103KAT9A
QUANTITY
3640WC103KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640WC103KAT9A
Internal Part NumberEIS-3640WC103KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640WC103KAT9A
Related Links3640WC1, 3640WC103KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640WC103KAT9A Details Description
Related parts for 3640WC103KAT9A
CONVERTER 48VIN 3.3VOUT 15W datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf