Cornell Dubilier Electronics 380LQ471M400J052
380LQ471M400J052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ471M400J052
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LQ471M400J052.pdf
Availability of 380LQ471M400J052
QUANTITY
380LQ471M400J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ471M400J052
Internal Part NumberEIS-380LQ471M400J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ471M400J052
Related Links380LQ471, 380LQ471M400J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ471M400J052 Details Description
Related parts for 380LQ471M400J052
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM 1.25X.25" WM BG datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V/12V SC70-6L datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 71-142V datasheet.pdf
FERRITE CHIP 75 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf