Cornell Dubilier Electronics 380LX102M160J452
380LX102M160J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX102M160J452
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX102M160J452.pdf
Availability of 380LX102M160J452
QUANTITY
380LX102M160J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX102M160J452
Internal Part NumberEIS-380LX102M160J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX102M160J452
Related Links380LX102, 380LX102M160J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX102M160J452 Details Description
Related parts for 380LX102M160J452
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 12POS FREE HANG datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 10.83"L X 6.89"W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf