Cornell Dubilier Electronics 381EL181M450K452
381EL181M450K452 picture photo
Mfg. Part Number
381EL181M450K452
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381EL181M450K452.pdf
Availability of 381EL181M450K452
QUANTITY
381EL181M450K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL181M450K452
Internal Part NumberEIS-381EL181M450K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL181M450K452
Related Links381EL181, 381EL181M450K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL181M450K452 Details Description
Related parts for 381EL181M450K452
VISE 12" PARTS TRAY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
CARD READER MIFARE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf