Microsemi Commercial Components 3EZ14D5E3/TR8
3EZ14D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ14D5E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ14D5E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ14D5E3/TR8
QUANTITY
3EZ14D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ14D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ14D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)14V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ14D5E3/TR8
Related Links3EZ14D, 3EZ14D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ14D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ14D5E3/TR8
JUMPER-H2788TR/C2065G/X 10" datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 50V SCREW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V 30A datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 20QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 6A datasheet.pdf
3300UF 80V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf