Illinois Capacitor 473MSR400K
473MSR400K picture photo
Mfg. Part Number
473MSR400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 400VDC RADIAL
Datasheet Download
473MSR400K.pdf
Availability of 473MSR400K
QUANTITY
473MSR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473MSR400K
Internal Part NumberEIS-473MSR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)37.625 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473MSR400K
Related Links473MS, 473MSR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473MSR400K Details Description
Related parts for 473MSR400K
IDC CABLE - MPK60K/MC60M/MPK60K datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
MOD SPM 500V 1.1A SPM23-ED datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.35A 80 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
JT 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
IC AC-DC CONVERTER FIXED 16SOIC datasheet.pdf
AB 2C 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
PT 3C 3#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf