Vishay/Sprague 511D476M063CD3D
511D476M063CD3D picture photo
Mfg. Part Number
511D476M063CD3D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
47UF 63V 10X16 105C RAD
Datasheet Download
511D476M063CD3D.pdf
Availability of 511D476M063CD3D
QUANTITY
511D476M063CD3D Order Process
Ship out your order
Specifications of 511D476M063CD3D
Internal Part NumberEIS-511D476M063CD3D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package340
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511D476M063CD3D
Related Links511D476, 511D476M063CD3D Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
511D476M063CD3D Details Description
Related parts for 511D476M063CD3D
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
IC RS-232 SERIAL 230KBPS 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf