AVX Corporation 5AK510JADAH
5AK510JADAH picture photo
Mfg. Part Number
5AK510JADAH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AK510JADAH.pdf
Availability of 5AK510JADAH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AK510JADAH Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AK510JADAH
Internal Part NumberEIS-5AK510JADAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AK510JADAH
Related Links5AK51, 5AK510JADAH Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AK510JADAH Details Description
Related parts for 5AK510JADAH
DIP CABLE - HDM24H/AE24M/HDM24H datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 826MA 305 MOHM datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf