Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP18AHE3/73
5KP18AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP18AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Datasheet Download
5KP18AHE3/73.pdf
Availability of 5KP18AHE3/73
QUANTITY
5KP18AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP18AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP18AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)171A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP18AHE3/73
Related Links5KP18A, 5KP18AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP18AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP18AHE3/73
FUSE RESETTABLE 1.25A HOLD SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5PIN SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SNT-4A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM datasheet.pdf