AVX Corporation 5NR102MEDSA
5NR102MEDSA picture photo
Mfg. Part Number
5NR102MEDSA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR102MEDSA.pdf
Availability of 5NR102MEDSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NR102MEDSA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR102MEDSA
Internal Part NumberEIS-5NR102MEDSA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NR102MEDSA
Related Links5NR10, 5NR102MEDSA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NR102MEDSA Details Description
Related parts for 5NR102MEDSA
FITTING REDUCER RACEWAY 10-5 IVR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A DFN3X3EP datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 800M datasheet.pdf