Integrated Device Technology (IDT) 7005L55J
7005L55J picture photo
Mfg. Part Number
7005L55J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC
Datasheet Download
7005L55J.pdf
Availability of 7005L55J
QUANTITY
7005L55J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7005L55J
Internal Part NumberEIS-7005L55J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7005L55J
Related Links7005, 7005L55J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7005L55J Details Description
Related parts for 7005L55J
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN MINI OSP JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf