FFF 77317-103-56LF
77317-103-56LF picture photo
Mfg. Part Number
77317-103-56LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
77317-103-56LF.pdf
Availability of 77317-103-56LF
QUANTITY
77317-103-56LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77317-103-56LF
Internal Part NumberEIS-77317-103-56LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77317-103-56LF
Related Links77317-1, 77317-103-56LF Datasheet, FFF Distributor
77317-103-56LF Details Description
Related parts for 77317-103-56LF
TRIMMER 500K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
LASER MODULE 635NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 840 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf