Preci-Dip 800-V3-014-20-001101
800-V3-014-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-014-20-001101
Brief Description
CONN HDR 14POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-014-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-014-20-001101
QUANTITY
800-V3-014-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-014-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-014-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package350
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-014-20-001101
Related Links800-V3-014, 800-V3-014-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-014-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-014-20-001101
CONN PLUG ASSEMB 16 POS datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER 24-26AWG ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG YEL 100' datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.44A 71.5 MOHM datasheet.pdf