Amphenol Industrial 85-69611-3S
85-69611-3S picture photo
Mfg. Part Number
85-69611-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
85-69611-3S.pdf
Availability of 85-69611-3S
QUANTITY
85-69611-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 85-69611-3S
Internal Part NumberEIS-85-69611-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85-69611-3S
Related Links85-69, 85-69611-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
85-69611-3S Details Description
Related parts for 85-69611-3S
CONN HEADER SH 8POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 923 MOHM datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 600V TO-200AB datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 153MA 8.5 OHM datasheet.pdf