TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE28-42PN-L
983-6KE28-42PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE28-42PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS PIN
Datasheet Download
983-6KE28-42PN-L.pdf
Availability of 983-6KE28-42PN-L
QUANTITY
983-6KE28-42PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE28-42PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE28-42PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE28-42PN-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE28-42PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE28-42PN-L Details Description
Related parts for 983-6KE28-42PN-L
EMITTER IR 935NM 50MA T-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 287 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P TH RECP WC datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE M12 5POS SLDR datasheet.pdf