Yageo 9T08052A1690DBHFT
9T08052A1690DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A1690DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A1690DBHFT.pdf
Availability of 9T08052A1690DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A1690DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A1690DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A1690DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A1690DBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A1690DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A1690DBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A1690DBHFT
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf