ASSMANN WSW Components A-TB350-TF21
A-TB350-TF21 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TF21
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-TF21.pdf
Availability of A-TB350-TF21
QUANTITY
A-TB350-TF21 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TF21
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TF21
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Chromate
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TF21
Related LinksA-TB35, A-TB350-TF21 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TF21 Details Description
Related parts for A-TB350-TF21
IDC CABLE - MSC10K/MC10F/MPK10K datasheet.pdf
IC BUFF PREC HS R-TO-R 8-SOIC datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 400MHZ 176LQFP datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A SYNC 6DFN datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf