ASSMANN WSW Components A-TB500-T209SB
A-TB500-T209SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T209SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-T209SB.pdf
Availability of A-TB500-T209SB
QUANTITY
A-TB500-T209SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T209SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T209SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T209SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-T209SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T209SB Details Description
Related parts for A-TB500-T209SB
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER TSOT23-8 datasheet.pdf
REFLECTOR FOR BRIDGELUX BXRA datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
VARISTOR 61V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 4-SON datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8DFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN D4 125 X 125 27 POS LF datasheet.pdf