ASSMANN WSW Components A-TB750-VJ16V
A-TB750-VJ16V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VJ16V
Datasheet Download
A-TB750-VJ16V.pdf
Availability of A-TB750-VJ16V
QUANTITY
A-TB750-VJ16V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VJ16V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VJ16V
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VJ16V
Related LinksA-TB75, A-TB750-VJ16V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VJ16V Details Description
Related parts for A-TB750-VJ16V
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH20TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 106K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.4A 175 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 114VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORED 208V 5.7KW datasheet.pdf