Omron Automation & Safety A16L-AWA-12-1
A16L-AWA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AWA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AWA-12-1.pdf
Availability of A16L-AWA-12-1
QUANTITY
A16L-AWA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AWA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AWA-12-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AWA-12-1
Related LinksA16L-A, A16L-AWA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AWA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-AWA-12-1
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/3.3V 0.6A 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 100VAC TERM datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf