Omron Automation & Safety A22L-HW-12A-02A
A22L-HW-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-12A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-12A-02A.pdf
Availability of A22L-HW-12A-02A
QUANTITY
A22L-HW-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-12A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-12A-02A
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-HW-12A-02A
RES SMD 36.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 50' datasheet.pdf
LABEL LSR POLYFN WHT 7.88 X .50" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS 0.156 datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 280POS GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 54A TO247 datasheet.pdf