Omron Automation & Safety A22W-2AG-12A-10
A22W-2AG-12A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-12A-10
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-12A-10.pdf
Availability of A22W-2AG-12A-10
QUANTITY
A22W-2AG-12A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-12A-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-12A-10
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-12A-10
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-12A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-12A-10 Details Description
Related parts for A22W-2AG-12A-10
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTVIBRATR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf