Hirose Electric Co Ltd A3-44PA-2SV(71)
A3-44PA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3-44PA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 44POS 2MM GOLD SMD
Datasheet Download
A3-44PA-2SV(71).pdf
Availability of A3-44PA-2SV(71)
QUANTITY
A3-44PA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3-44PA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3-44PA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3-44PA-2SV(71)
Related LinksA3-44PA, A3-44PA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3-44PA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3-44PA-2SV(71)
IDC CABLE - MDM60T/MC60G/X datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 60A TO-220FP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK 4PDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf