Comchip Technology A5KP160A-G
A5KP160A-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP160A-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC R-6
Datasheet Download
A5KP160A-G.pdf
Availability of A5KP160A-G
QUANTITY
A5KP160A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP160A-G
Internal Part NumberEIS-A5KP160A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.31A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP160A-G
Related LinksA5KP1, A5KP160A-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP160A-G Details Description
Related parts for A5KP160A-G
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 14STG 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.8MM WTB CABLE CONN datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.00MM 6 POLE datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf